Dolunay-Ay Fazı

Astroloji “yeni ay” başlangıçlarla, “dolunay” ise bitişlerle ilgilidir. Hepimizin de bildiği gibi en az  ayda bir kere yeni ay, bir kere de dolunay yaşarız. Ama yine ayda bir kere önemli bir işe başlayıp bir kere de sonlandırmayız. Çünkü tutulmalar gibi, gökyüzündeki Ay döngüleri bizim yaşamımızda gerçekleşecek olayların birer “nedenini” oluşturmazlar. Yaşamımızdaki olayların tüm “nedenleri” doğum haritalarımızda şifrelenmiştir.

Astroloji büyüyen ay fazından bir hafta kadar sonra, Ay kendini tamamlayıp yuvarlak bir tabak gibi görünüyor. İşte DOLUNAY zamanı. Bu dönem ayın artık iyice büyüdüğü bir evre olduğu için, tüm canlılara büyüme enerjisi verecektir.

Bu dönemde yediğiniz şeyler diğer dönemlerde de aynı olmasına ragmen daha hızlı yağlanma yapabilir. Bu nedenle dolunay zamanı detoks yapmalı, yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Aynı şeyleri yiyip farkında olmadan bu dönem kilo alabiliriz.

Dolunay sonrası yaklaşık iki haftada ayın gelişimi yavaşlayıp, küçülür. Bu dönem KÜÇÜLEN AY zamanıdır. Biz canlılarda da benzer bir durum oluşur.

Dolunayda; Ay, dünyaya yakın konumdadır. Ve hepimizin bildiği gibi bu nedenle  denizlerde gelgitler oluşmaktadır. Dolunay zamanı bizlerin de iç dünyamızda gelgitler yaşıyor olmamız kadar doğal ne olabilir ki? Ayın pozisyonu vücudumuzdaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olmakta ve bu da bizi gergin, uykusuz, baş ağrılarıyla boğuşan bir duruma sokabilmektedir. Özellikle de kadınlarda bu hassasiyet son derece belirgin olmaktadır.

Bu nedenle dolunay zamanı; ruhsal her türlü çalışmalar yapmak (meditasyon, namaz, yoga, dua, olumlama çalışmaları) dinginliğimizi arttırmamıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca yağlı, baharatlı ağır yiyeceklerden uzak durmak, bol sıvı, özellikle de su tüketmek sıvı dengesinin korunması açısından çok önemlidir.

Suya yakın ikamet ediyorsanız su kenarlarında vakit geçirmek de suyun rahatlatıcı etkisini hissetmek adına yararlı olacaktır.

Dolayısıyla tüm transitler gibi, Ay döngülerinin etkileri de,  bize özel haritamıza göre yorumlanmak zorundadır.

Ayın döngülerini https://kalender-365.de/ay-takvimi.php adresinden takip edebilirsiniz.

Diğer yazılarımızı bu linkten ulaşabilirsiniz.