JÜPİTER – SATÜRN BÜYÜK KAVUŞUM !

JÜPİTER – SATÜRN BÜYÜK KAVUŞUM !

Yazıya başlamadan önce astrolojide bilinen bir gerçeği dile getirmek gerekiyor; gökyüzünde çok nadir gerçekleşen bir pozisyon olduğunda “zorlayıcı ve sorunlu bir süreci gösterebilir”. Bunu unutmamak lazım. Hermetizm’e ismini veren Hermes Trimeges’in dediği gibi; “Gökte ne varsa, yerde de O var.” Bunu aslında 2020 yılı boyunca hepimiz deneyimledik. 2020’nin Mart ayında yine ender kavuşumlardan birisini yaşadık (Satürn, Jüpiter ve Plüton -> Oğlak burcunda kavuştu) ve bunun tüm dünyayı etkisi altına alan bir süreci başlattığını gördük. Pandemi ile oldukça radikal bir çok değişimi yaşamlarımızda deneyimledik. Fiziksel temasın ne kadar özel, ne kadar önemli bir şey olduğunu anladık. Korkunun aslında ne kadar güçlü bir duygu olduğunu ve bizleri nasıl da esir alabileceğini gördük veya yaşadık. Kimimiz belki yakın çevresindeki bir çok insanı kaybetti. Sosyalleşmeyi ve eğlenmeyi unuttuk. Ayrıca iş dünyasında da bir çok şirket iflas etti, bir çoğu da teknolojinin devrimsel sürecine ayak uyduramazsa maalesef  2021’de benzer bir süreci yaşamaya başlayacak. Burada teknolojinin devrimi derken aslında bugün gerçekleşecek olan Kova burcundaki büyük birleşme, büyük kavuşumdan bahsediyoruz. Jüpiter- Satürn kavuşumu. Zaten Satürn 17 Aralık’ta Kova burcuna geçmişti sonrasında 19 Aralıkta’da Jüpiter Kova burcuna geçti ve bugün “21 Aralık en uzun gece”de 0 (sıfır) derecede Kova Burcunda kavuşacaklar. Bu ne demek? Aslında 200 yıllık bir döngü başlıyor demek. Yani hava elementi etkisinde bir zaman dilimi başlıyor. Satürn ve Jüpiter en son 2000 yılında Boğa burcunda (toprak grubu) kavuşum yapmıştı ve bu kavuşum toprak grubundaki son kavuşumdu. Yaklaşık 200 yıl boyunca artık Hava grubunda kavuşum yapacaklar.

 

Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım!” -Mevlana C. Rumi-

 

2000 yılından bu yana gelinen noktaya bakıldığında,  insanın geçmişte maddeye, maddi güvenliğe çok önem veren yapısının artık hükmünün kalmayacağını anlatan bir kavuşum bu. Tabi ki yaşam yolculuğumuzda değişimlere bir anda adapte olmak mümkün olmayabiliyor. Zaten Jüpiter ve Satürn kavuşumunun ardından maddeyi, sahiplenmeyi ifade eden Boğa burcundaki Uranüs’e bu iki gezegenin stresli açıları adeta bu değişimin doğum sancıları gibi olacak. Parasal zenginliği, statüyü, maddi güvence arayan tarafımızı ehlileştirip bilgiye, akla, bilime, insanlığa faydalı olmaya aslında daha çok bilinçli, farkındalıklı insan olmaya yöneleceğimiz bir zamana geçiyoruz.

 

Bir çok insan pandemi bitse de eski yaşamımıza dönsek hayalinde.. Ancak eski eskide kaldı. Eskiye dair düzeltebilecek bir şeylerin kalmadığını anlayacağız. 2020 yılı aslında zayıflıklarımızı, güçsüzlüklerimizi, her birimizin kurban tarafı ile yüzleşmesi açısından çok kıymetliydi. 2021 yılı ise adeta “kişisel kurtuluş savaşı” gibi. Yaşamımızın sorumluluğunu almaya ne kadar istekliysek o derece ilerleyebileceğiz. 2021 aydınlanma yani bilinçte bir sıçrama dönemi.

 

2020 yılı pandemi ve bu pandeminin ekonomik boyutunun tüm dünyayı sarması ile ilgiliyken  2021 biraz daha ekonomik sıkıntıların derinleşeceği, doğa olayların sert olabileceğini anlatıyor. Kuraklık, seller, depremler, hava olayları özellikle de uçak kazaları açısından riskli bir yıl diyebiliriz.  Tüm dünyada insan hakları ve insan haklarına bağlı düzenlemeler söz konusu olacak. İnsan hakları adına dünyanın bir çok yerinde sokak hareketleri görülebilir.

 

Yine tüm dünyada yeni enerjiler, yeni icatlar, uzay bilimi, bilgisayar teknolojileri, sağlık alanında da  radikal gelişmeler, teknolojik devrimler (çinlilerin yapay güneşi ve çok daha ilerisi) göreceğiz. Gökyüzü, astronomi, astroloji konuları çok daha gündemimizde olacak.

 

 

KAVUŞUM’UN DÜNYA VE TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

 

Yılın en önemli zamanları Boğa burcundaki Uranüs’ün Kova burcundaki Satürn’e sert açılar yaptığı dönemler olacaktır. Özellikle 21 Ocak haftası ve Şubat’ın ilk 10 günü deprem açısından oldukça riskli. Aslında Ocak ayından Temmuz ayına kadar hem deprem hem de ekonomik açıdan oldukça riskli bir dönem diyebiliriz.  Uranüs 2019 yılından bu yana Boğa burcunda ve aslında bu bile başlı başına deprem demekken (Uranüs sallantı, Boğa ise sabitliği anlatır) Kova’daki Jüpiter’in Boğa’daki Uranüs’e kare açısı deprem açısından risk anlatan bir göstergedir. Yine de ben, 2022 yılı öncesinde çok büyük (7 üzeri) bir deprem olmayacağını düşünüyorum. 2022’deki tüm tutulmalar Boğa-Akrep aksına geçtiğinde bence deprem açısından çok daha riskli zamanlarda olacağız. 2021 biraz daha ekonomik sallantı ile alakalı bir yıl olabilir. Tabii tüm Dünya’da böyle. Kağıt paraların yerini dijital paraların alacağı artık çok daha net.

 

Bunun dışında kuraklık, tarımda verimlilik, kıtlık tüm yıl boyunca gündemimizde olacak. Uranüs-Satürn stresli açıları bir çok ülke açısından halk ayaklanmaları, ülkeler arası sıkıntılı durumları anlatabilir.

 

Bireysel haritalarımıza göre bu kavuşum her birimize farklı etki eder. Her şeye rağmen olumsuz olarak gördüğümüz şeylerin içinde bir hayır olduğunu aklımızdan çıkarmadan, akışta kalabilirsek bu ağır etkileri daha hafif yaşama şansımız vardır. Mevlana’nın bir sözü ile bitirmek istiyorum;

 

Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla!” -Mevlana C. Rumi-

 

Tülay ÇALIŞKAN

Astrolog

 

 
 

2021 yılına özel

Kişiye özel Doğum Haritası Analizi 350TL yerine %70 indirimle 99TL !

Doğumunuzdaki gökyüzü haritası, yani doğum haritanız ne tür bilgiler barındırıyor öğrenmeye hazır mısınız?

2021 yılına ait önemli göksel olayların kişisel haritanıza etkileri ve 21 Aralık 2020’deki Jüpiter-Satürn kavuşumunun haritanızdaki hangi alanda yeni bir döngüyü başlatacağını öğrenme fırsatınız olacak.

İNCELE