Merkür Yay Burcunda Gerilemeye Başlıyor!

Merkür Yay Burcunda Gerilemeye Başlıyor!

Merhabalar, her sene 3-4 defa gerçekleşen Merkür gerilemesi 17 Kasım’da Yay burcunda başlayıp 6 Aralık tarihinde sona erecek.  Yani yaklaşık 3 haftalık bir süreci kapsayan retro dönemi yaşanacak. Bir gezegen retro halindeyken o gezegenin gölge yönlerini daha fazla hisseder, yaşarız. Çünkü enerjisi dışa doğru değil içe doğru akar. İçimizdeki bozuk iletişim enerjisinin yankıları da dışarıda hayat bulur. Bu nedenle en çok iletişim kazaları bu dönemlerde yaşanır.

 

Aslında astroloji ile ilgilenen, ilgilenmeyen herkesin bildiği, takip ettiği hatta adına şarkılar yapılan en meşhur retrodur Merkür Retrosu. Çünkü Merkür insanın en elzem ihtiyacı olan düşünmeyi, idrak etmeyi, öğrenmeyi, kendisini ifade etmeyi, iletişim kurmayı ifade eder. Tabi ki herkesin haritasına göre etki alacağı hayat alanları farklıdır. Ancak genel anlamı ile Merkür gerilerken iletişim kurmakta, düşüncelerimizi toplarlamakta, öğrenmekte, kendimizi ifade etmekte zorlanmalar veya gecikmeler yaşayabiliriz. Bu etkileri özellikle haritasında İkizler ve Başak burcu vurgusu yüksek olan kişiler daha fazla yaşayabilir.

 

Bu dönemde yanlış anlaşılmalara, büyüyen gereksiz tartışmalara dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü belirttiğim gibi iletişim kazalarına açık oluruz. Mevlana Celaleddin-i Rûmî’nin söylemiş olduğu “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” sözünün en çok ete kemiğe büründüğü zaman dilimi merkür retrosudur desek yanlış olmaz.

 

Yapılması Gerekenler

Peki bu dönemde ne yapmalı ne yapmamalıyız? Öncelikle iletişimimize ekstra dikkat etmekte fayda var. Belki her zamankinden fazla düşünüp daha az konuşabiliriz. İletişim kurduğumuz kişileri dinlerken subjektif alandan çok objektif alanda olmaya özen göstermeliyiz. Bunlar ekstra çabayı gerektirir ancak bu dönemi daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

Çok önemli olmadıkça yeni başlangıçlar yapmamak, yeni bir işe başlamamak, sözleşme imzalamamak, alım-satım gibi işleriniz var ise 6 Aralık sonrasına ertemek yararlı olacaktır. Ancak yeni bir işe başlamak zorundaysanız veya yeni bir sözleşme imzalayacaksanız, sonrasında can sıkıcı durumlar yaşamamak için maddeleri çok iyi okumalısınız. Venüs retrosu kadar olmasa da, yeni bir ilişkiye başlamada ve eski aşklara geri dönmek konusunda da iyi düşüp karar vermekte fayda var.

 

Bankacılık işlemlerinde sorunlar yaşanabilir. En sıkıntılı olan etkilerinden birisi de elektronik aletlerde problemler yaşanabilir, ev aletlerinize, beyaz eşyalarınıza, bilgisayarlarınıza, cep telefonlarınıza dikkat edin. Yeni bir elektronik cihaz almak gibi bir niyetiniz var ise 6 Aralık sonrasına bırakmakta fayda var.

 

Tabi bu süreçte Merkür gerilemesinin olumlu etkilerini de kullanabilirsiniz. Bu süreçte zihnimiz geçmişe dönük çalıştığı için, önceden almış olduğunuz kararları yeniden değerlendirebilirsiniz. Varsa hatalı verilmiş kararlar yeniden gözden geçirebilirsiniz. Askıda kalmış işler veya ertelenmiş projelerin üzerinden geçmek için bu dönemi kullanabilirsiniz. Sevgiler…

Burçları kısaca nasıl etkileyecek;

 

Yükselen burcunuza göre okuyunuz;

 

KOÇ VE YÜKSELEN KOÇLAR:

 

Siz Merkür retrosunu 9. evinizde hissedeceksiniz. Öğrenme, uzak seyahatler, akademik konular ve yabancılar, yayıncılık gibi konularda yarım kalan işleriniz var ise bu süreçte tamamlayabilirsiniz. Seyahatlerinizde gecikmeler, yanlış rezervasyon, saat değişimleri, kaybolan valizler gibi durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Bu ev aynı zamanda ideoloji, felsefe, din gibi kavramları da içerdiği için bu konularda yanlış anlaşılabileceğiniz sohbetlerin içinde kalabilirsiniz. Bu tarz diyaloglardan uzak durmaya gayret etmeniz iyi olacaktır.

 

 

BOĞA VE YÜKSELEN BOĞALAR

 

Merkür gerilemesi 8. evinizde gerçekleşecek. Özellikle ortağınız veya eşinizin parasal kaynakları ile ilgili gecikmeler, geçmişten gelebilecek vergi, kredi, ödeme gibi konular gündeminize gelebilir. Ödemelerinizde ekstra dikkat etmenizde fayda var. Bu dönem hesaplarda yanlışlıklar bolca yaşanabilir. Öncesinde atladığınız bir vergi ödemesi çıkabileceği gibi borç verdiğiniz bir paranın geri gelmesi de olasıdır. Bu ev aynı zamanda ameliyatları, hayati tehlikeleri de anlatır. Eşinizin, yakınınızın veya sizin ertelediğiniz bir operasyonunuz var ise bu Retro sürecinde çözülebilir

 

İKİZLER VE YÜKSELEN İKİZLER

 

Merkür 7. evinizde geri harekette olacak. Bu ev ilişkilerin, evliliğin, ortaklığın evi olduğu için iletişim kazalarınızı bu alanda daha yoğun yaşamanız olasıdır. Partnerinizle birbirinizi yanlış anlayabilir, sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak iletişim kaynaklı ertelenen problemleri çözmek için de aslında uygun bir zaman dilimidir. Bu ev ortakları, imzaları, sözleşmeleri, davaları da ifade ettiği için mümkünse imza atmayın ancak erteleyemeyeceğiniz sözleşmeler var ise  imza atarken maddeleri çok dikkatli okuyun. Ertelenen bir iş ortaklığı varsa tekrar gündeme gelebilir, bu dönem değerlendirilebilir.

 

YENGEÇ VE YÜKSELEN YENGEÇLER

 

Merkür 6. evinizde geri harekette. Sorumluluk, iş koşullarınız, günlük rutinleriniz, astlarınız ve sağlığınızı anlatan bir evdir. Bu süreçte günlük rutinlerinizin, sistemli hale getirmediğiniz işlerinizin sizi biraz daha uğraştırması söz konusu olabilir. Bu retroda günlük işleriniz biraz daha amiyane tabirle angarya gelebilir. İş arkadaşlarınızla iletişimde problemler yaşayabilirsiniz veya işverenseniz astlarınızla iletişimizde yanlış anlaşılmalar olabilir. Ayrıca sağlığınızla ilgili ertelediğiniz, ihmal ettiğiniz bir durum var ise bu süreçte tekrar gündeminize gelebilir.

 

ASLAN VE YÜKSELEN ASLANLAR

 

Merkür 5. evinizde Retro yapıyor olması, aşk, çocuklar, yaratıcılık, hobiler, spekülatif kazanımlar alanınızda zorlanmalar, gecikmeler, ertelenen konuların tekrar gündeme gelmesi anlamına gelir.  Çocuklarınızla ilgili ekstra ilgilenmeniz gereken durumlar çıkabilir, onlarla iletişimde sorunlar yaşayabilirsiniz. Veya aşk hayatınızla ilgili iletişim sorunları veya eski aşklarınız tekrar gündeminize gelebilir. Özellikle yatırım konusunda risk almamak gereken bir dönemdir. Büyük yatırımlar için Retro sonrasını beklemekte fayda var.

 

BAŞAK VE YÜKSELEN BAŞAKLAR İÇİN

 

Merkür 4. evinizde Retro yapacak. Merkür aile bireyleri ile olan iletişimizde sıkıntılar çıkarabilir. Seslerin yükselebileceği, kırgınlıkların ve yanlış anlaşmaların artabileceği bir süreç olacaktır. Eve elektronik eşya alırken dikkat etmenizde fayda var veya evinizde tadilat, bakım gerektiren işleriniz çok acil değilse ertelemeniz iyi olacaktır. Sorular çıkabilir. Ayrıca gayrimenkul almak, satmak için çok uygun bir zaman dilimi değildir. Bu ev aynı zamanda manevi bir ev olduğu için Merkür içsel huzuru bulmanızı zorlaştırabilir. Zihinsel olarak kendinizi rahatlatacak aktiviteleri arttırmanız yararlı olacaktır. (Meditasyon, dua vb…)

 

TERAZİ VE YÜKSELEN TERAZİ BURÇLARI İÇİN

 

Merkür 3. evinizde Retro yapıyor. Burası ikizler burcunun doğal evi olduğu için ekstra etki alabilirsiniz. İletişimsel pürüzleri en çok yakın çevreniz, kardeşleriniz, kısa seyahatler, eğitim, iletişim, yazışmalar, yayıncılık gibi alanlarda yaşayabilirsiniz. Bu süreçte yanlış adreslere mail, yanlış numaralara mesaj gidebilir aman dikkat! Satış, pazarlama, internetten veya sosyal medyadan yaptığınız bir takım işler varsa bu dönem aksilikler oluşabilir. Veya bu alanlarda yeni bir işe girişmek değil ancak geçmişte ertelediğiniz işleriniz var ise tamamlamak için güzel bir zaman.

 

AKREP VE YÜKSELEN AKREPLER İÇİN

 

Merkür parasal kaynaklarınızın ifade edildiği 2. evinizde gerileyecek. Bu ev kazanç ve para evidir. Gelen paranın hızla gittiğine veya geçmişten bir takım borçların, ödemelerin karşınıza çıktığına şahit olabilirsiniz. Maddi olarak bir durgunluk yaşanabilir. Ancak unutmayın ki bu geçici bir süreç. Geçmişte ertelemiş olduğunuz iş planlarınız gündeminize gelebilir.

 

YAY VE YÜKSELEN YAY BURCU

 

Merkür retrosu sizin burcunuzda gerçekleşecek Yaylar. 1. evinizde geri giden bir gezegen varken yeni başlangıçlardan ziyade geçmişte ertelediğiniz, sonlanmayan süreçlere yönelik çalışmanızı öneririm. Kararlar almak, yargıya varmak için uygun bir dönem değildir. Yaşamınızı yeniden şekillendirmek, yeni bir iş, yeni bir kariyer, parasal kaynaklar, ailevi, aşk, evlilik gibi durumlar için bir müddet düşünmek, bir şeyleri tartmak için uygun bir süreçtir.

 

 

OĞLAK BURCU VE YÜKSELEN OĞLAKLAR

 

Merkür retrosu 12. evinizde gerçekleşecek.  Bu ev kontrol dışı gelişen olayların, endişelerin, gizli saklı işlerin, gizli düşmanlıkların, gizli hastalıkların, entrikaların evi olarak geçer. Arkanızdan çevrilen bir takım işler var ise Retro dönemi ortaya çıkabilir. Dışarıdan etkilere biraz fazla açık olabileceğiniz bir süreç olduğu için, kandırılma, kolay ikna edilme gibi durumlara dikkat etmekte fayda var. Geçmişte kalan psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklar varsa çözümlemek üzere tekrar gündeminize gelebilir.

 

KOVA VE YÜKSELEN KOVA BURÇLARI

 

Merkür 11. evinizde ilerliyor olacak. Bu dönem eski arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan haberler alabilir veya onlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca gerek eski arkadaşlarınızla ilişkilerinizde gerek şu anki sosyal çevrenizde yanlış anlaşılmalar, darılmalar, küslükler,  iletişim pürüzleri yaşayabilirsiniz. Bu süreçte dışarıya açılmaktan ziyade kendinizi iç dünyanızda tutmak isteyebilirsiniz. Sosyalleşmek için çok motive hissedemeyebilirsiniz. Yardım kuruluşlarında bir takım işleriniz varsa süreç çok hızlı ilerlemeyebilir. Hatta pürüzler çıkabilir.

 

BALIK VE YÜSELEN BALIK BURÇLARI

10. evde Retro durumdaki Merkür, mesleğinizle ilgili, patronlarınız, üstleriniz, otorite figürleriyle iletişimde sorunlar çıkabileceğini, kendinizi ifade ederken sıkıntılar yaşayabileceğinizi ifade eder. Bu dönem sözcüklerinize ekstra dikkat etmelisiniz. Ayrıca devletle alakalı çalışıyorsanız evrak yönetimi işlerinizde yavaşlama, gecikme, sıkıntılı durumlar yaşanabilir. Bu sürecin geçici olduğunu düşünüp akışta kalmaya gayret edin.