Yılın İlk Merkür Retrosu Başlıyor

Herkese merhaba, 2020 yılının ilk Merkür retrosu 17 Şubat başlayıp 10 Mart tarihinde sona erecek. Yani yaklaşık 3 haftalık bir süreci kapsayacak. Bir gezegen retro halindeyken temsil ettiği konularla ilgili içsel bir değerlendirme ve tamamlanma yaşanabilmesi için enerjisini dışa doğru değil içe doğru yöneltir. Gölge yönlerini daha fazla hissedip yaşarız. Retro yapan gezegen Merkür olduğu için de içimizdeki doğru çalışmayan iletişim enerjisi ile dış dünya ile iletişim kurmakta zorlanabiliyoruz. Yani en çok iletişim kazaları bu dönemlerde yaşanır.

Çünkü Astroloji’de Merkür, insanın en elzem ihtiyacı olan düşünmeyi, idrak etmeyi, öğrenmeyi, kendisini ifade etmeyi, iletişim kurmayı ifade eder. Tabi ki herkesin haritasına göre etki alacağı hayat alanları farklıdır ancak genel anlamı ile Merkür gerilerken, iletişim kurmakta, düşüncelerimizi toplarlamakta, öğrenmekte, kendimizi ifade etmekte zorlanmalar, gecikmeler yaşayabiliriz. Bu etkileri özellikle haritasında İkizler, Başak burcu ve bu gerilemeye özel haritasında Balık vurgusu yüksek olan kişiler daha fazla yaşayacaktır. (Vurgudan kastım sadece güneşin Balık’ta olması değil. Yüselen burcun, Ay burcunun Balıkta olması  ve diğer gezegenleri balık burcunda toplanan her harita bir şekilde etki alır)

Bu dönemde yanlış anlaşılmalara, büyüyen gereksiz tartışmalara dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü belirttiğim gibi iletişim kazalarına açık oluruz. Rûmî’nin söylemiş olduğu  “Ne söylersen söyle, söylediğin,karşındakinin anladığı kadardır.” sözünün en çok yaşandığı zamanlar bu zamanlardır.

Bu dönemlerde ne yapmalı ne yapmamalıyız? Öncelikle iletişimimize ekstra dikkat etmeliyiz. Belki her zamankinden fazla düşünüp daha az konuşabiliriz. Veya iletişim kurduğumuz kişileri dinlerken filtrelerimizi kaldırarak dinlemeye gayret göstermeliyiz. Zaten Merkür Balık burcunda hem zararlı olduğu bir pozisyonda hem de geri harekette. Yani çifte kavrulmuş bir durumdan bahsediyoruz. Mantığımız devre dışı kalacaktır. Akılla verilmesi gereken kararları alırken oldukça zorlanırız çünkü Balık doğası gereği daha duygusal düşünmeye sevk eder bizleri. Biraz hayalperest, gerçekten kopuk bir düşünme şekline bürünebiliriz. Konsantre olmakta zorlanabiliriz, Kafa karışıklığı artabilir, ayrıca net olmayan durumlar, aldatmalar, ilizyonlar bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Balık burcu yaratıcılıkla çok ilişkilidir. Yani zihnimize bir çok yaratıcı fikir gelebilir. Fakat bunları hayata geçirmekte sorun yaşayabiliriz.

Bu nedenle çok önemli olmadıkça yeni bir işe başlamamak, sözleşme imzalamamak, alım-satım gibi işlerde aciliyet yok ise 10 Mart sonrasını beklemek yararlı olacaktır. Ancak bazı erteleyemeyeceğiniz durumlar varsa mesela bir sözleşme imzalamak gibi bu durumlar söz konusu ise içeriğini çok iyi okumalısınız.

Aşk gezegeni Venüs’ün geri hareketi kadar etkisi olmasa da, yeni bir ilişkiye başlamak için de çok elverişli değildir. Ayrıca eski ilişkiler gündeme gelebilir. Geri dönüp dönmemek konsunda iyi düşünmekte fayda var.

Merkür her türlü iletişim kanallarını temsil ettiği için bankacılık işlemlerinde sorunlar, her türlü elektronik aletlerde problemler arızalar yaşanabilir, ev aletlerinize, beyaz eşyalarınıza, bilgisayarlarınıza, cep telefonlarınıza dikkat edin. Bilgisayarınızın ve telefonunuzun içindeki önemli dosyaları yedeklemekte fayda olacaktır. Yeni bir elektronik cihaz almak gibi bir niyetiniz varsa ve aciliyeti yoksa 10 Mart sonrasına erteleyin.

Tabii bu süreçte Merkür gerilemesinin olumlu etkilerini de kullanabilirsiniz. Merkür retrosu zamanları zihnimiz geçmişe dönük çalıştığı için, önceden almış olduğunuz kararları yeniden değerlendirebilirsiniz. Varsa hatalı verilmiş kararlar yeniden gözden geçirebilirsiniz. Askıda kalmış işler veya ertelenmiş projelerin üzerinden geçmek için bu dönemi kullanabilirsiniz.

Aslında Merkür retrosu bizlere şu soruyu sormamızı istiyor. İçine dön ve bak ne kadar eminsin? Kalabalıklardan uzaklaşıp içe dönmek isteriz bazen. Bu tarz bir inziva düşünüyorsanız bu gerileme çok elverişli olacaktır. Balık burcu kolektifi, ilahi olanı anlattığı için içe dönmek, meditasyon yapmak, namaz kılmak yani sizi içe döndürecek ritüeliniz hangisi ise yaşamanıza bu dönem daha fazla yer açmalısınız.

Sevgiler

AstroDuru