Yengeç ve Yükselen Yengeçler

Mart ayına Merkür gerilemesi ile başlıyoruz. İletişim gezegeni Merkür 5 Mart’tan 28 Mart’a kadar yani hemen hemen ayın tamamında Balık burcunda geri harekette olacak. Bir gezegenin geri harekette olması o gezegenin gölge yönlerini daha fazla hissetmemizi sağlar. Çünkü enerjisi dışa doğru değil içe doğru akar. İçimizdeki bozuk iletişim enerjisinin yankıları da dışarıda hayat bulur. Bu nedenle en çok iletişim kazaları Merkür Retro dönemlerinde yaşanır.

Sizin özellikle akademik konular, yabancılar, yayıncılık, uluslararası işler alanınızda bu gerileme gerçekleşecek. Bu süreçte yeni bir takım kararlar almamalısınız. Ancak yarım kalmış, hayata geçirilememiş kararlarınız var ise bu süreçte tamamlayabilirsiniz. Seyahatlerinizde gecikmeler, yanlış rezervasyon, saat değişimleri, kaybolan valizler gibi durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Bu ev aynı zamanda ideoloji, felsefe, din gibi kavramları da içerdiği için bu konularda yanlış anlaşılabileceğiniz sohbetlerin içinde kalabilirsiniz. Bu tarz diyaloglardan uzak durmaya gayret etmeniz iyi olacaktır.

6 Mart tarihinde Merkür Retro’sunun negatif etkilerini biraz da olsa hafifletecek bir yeniay gerçekleşecek. Balık burcundaki bu yeniay sizin akademik hayatınızda ve uluslararası işlerinizde yeni bir takım girişimler yapmanızı destekleyecektir. Mesleğinizi destekleyecek yeni eğitimlere katılabilirsiniz. Ayrıca seyahatlerde gündeme gelebilir. Ancak Merkür’ün yine bu alanda geri harekette olduğunu unutmadan hareket etmenizde fayda var. Çok elzem olmayan yeni bir takım kararlarınızı Retro sonrasına bırakabilirsiniz. Özellikle Venüs’ün de bu alana geçeceği 27 Mart sonrasını düşünebilirsiniz.

Mart Ayındaki Gelişmeler

Değişim gezegeni Uranüs 6 Mart tarihinde Boğa burcuna geçiyor ve 7 sene boyunca bu alanda geçiş yapıyor olacak. Önümüzdeki yıllarda sosyal çevrenizin değişeceği, düşünce yapınıza uygun insanlarla yaşamınıza devam edeceğiniz bir süreç yaşayacaksınız.

Uranüs’ün Boğa burcundaki geçişini, bu transiti anlattığım yazımda yükselen burcunuza göre detaylı okuyabilirsiniz.

Mars 1 Nisan tarihine kadar Boğa burcunda olacak. Sosyal çevreniz ve bulunduğunuz gruplarla birlikte yaptığınız başarılı işler konuşulacak. Daha daha fazla sosyalleşmek isteyebilirsiniz. Çevrenizi genişletmek için yeni bazı dernek ve kulüplere üyelik yaptırabilirsiniz.

21 Mart tarihinde Terazi burcunda meydana gelecek dolunayda ailevi konularla ilgili bazı gerginlikler yaşayabilirsiniz. Ailenizdeki kişilerle iletişiminize dikkat etmelisiniz, sesler yükselebilir. Ev kazalarına karşı dikkatli olmanızda fayda var.

Venüs 2-27 Mart arası Kova burcundan geçecek. 27 Mart tarihine kadar eşten veya ortaktan parasal kazanımlarınızda artış olabilir. Finansal açıdan pozitif gelişmeler yaşayabileceğiniz bir zaman diliminde olacaksınız. Yüklü miktarda bir para gelebilir. Bu para eşinizden, ortağınızdan gelebileceği gibi, miras yollu da gelebilir. Ayrıca operasyon gerektiren sağlık problemleriniz var ise bu dönem iyileşmeniz mümkün olacaktır. Venüs oldukça destekleyici olacaktır.